tsanta

Προς τους Γονείς & Κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου μας
(Σχετ.: έγγραφο του ΥΠΕΘ, Φ.7/219218/Δ1-13/12/2017 & 9η πράξη Συλλόγου Διδασκόντων)

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι η δράση «Η τσάντα στο σχολείο» θα υλοποιηθεί στο Σχολείο μας από τον Ιανουάριο του 2018 έως και τον Ιούνιο του 2018, όπως σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας. Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα. Η τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου και έως τη Δευτέρα.

Επιπλέον, επισημαίνεται ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου. Τέλος, σημειώνεται ότι η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες δύνανται να υλοποιούν κατ΄ οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.

Σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων τα Σαββατοκύριακα εφαρμογής της δράσης είναι τα ακόλουθα:

• 27-28/01/2018
  • 24-25/02/2018
  • 17-18/03/2018
  • 28-29/04/2018
  • 26-27/05/2018

Σε κάθε περίπτωση, στη γεμάτη άγχος και υποχρεώσεις εποχή μας, στηρίζουμε δημιουργικά τα παιδιά μας.

Από τη Διεύθυνση & το Σύλλογο Διδασκόντων