Επιτραπέζια Παιχνίδια, Γ' τάξη, 2014-2015

Επιτραπέζια Παιχνίδια, Γ' τάξη, 2014-2015Οι μαθητές της Γ' τάξης (Σχ. Έτος 2014-2015) στο μάθημα της Πληροφορικής, εξοικειώθηκαν με το προγράμματα επεξεργασίας κειμένου Libre Office Writer  και παρουσιάζουν τα επιτραπέζια παιχνίδια που δημιούργησαν. Ο γενικός σκοπός της δραστηριότητας είναι η εξοικείωση των μαθητών με την έννοια του πίνακα, τη διαχείρισή του και τη δυνατότητα μορφοποίησης ενός πίνακα. Επίσης, την απόκτηση εμπειρίας στη δημιουργία κειμένων που συνδυάζουν πίνακα, σχήματα και κείμενο. Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες, και υλοποιούν δραστηριότητες που έχουν παραδοτέα. Αναλαμβάνουν να δημιουργήσουν τα ταμπλό για τα επιτραπέζια παιχνίδια και στη συνέχεια, διατυπώνουν τους κανόνες του παιχνιδιού.

Το μάθημα βασίστηκε στο φύλλο εργασίας με τίτλο: Φιδάκι. Η ιδέα για το σαλιγκάρι της Κυκλοφοριακής Αγωγής προέκυψε από αντίστοιχο παιχνίδι στο τετράδιο εργασιών της Μελέτης Περιβάλλοντος της Γ' τάξης. Η ιδέα για το board Game: Choose the Safe Road, προέκυψε από το παιχνίδι Ο Καλλίδρομος (Δρόμο παίρνω, δρόμο αφήνω...) που ανακαλύψαμε στο Διαδίκτυο.

Επιτραπέζιο Παιχνίδι: Φιδάκι  Επιτραπέζιο παιχνίδι: Το σαλιγκάρι της κυκλοφοριακής αγωγής

board game: Choose the Safe Road, flipbook

Τα αντίστοιχα αρχεία PDF: Φιδάκι, Το σαλιγκάρι της Κυκλοφοριακής Αγωγής και Choose the Safe Road

Με τα έργα μας, συμμετέχουμε στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που θα πραγματοποιηθεί στα Ιωάννινα στις 2-3 Απριλίου 2015.