Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Λειτουργία Εκπαιδευτικών Ομίλων

Σύμφωνα με τον ν. 3966/2011λειτουργεί ο θεσμός των Ομίλων στα δύο Πρότυπα Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία Ιωαννίνων.

Πιο συγκεκριμένα, η δημιουργία των Ομίλων αποσκοπεί στην αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε διάφορους γνωστικούς τομείς όπως τα Μαθηματικά, τη Φυσική, τη Φιλαναγνωσία, το Περιβάλλον, τους Παραδοσιακούς χορούς κ.λπ. Στη διάρκεια λειτουργίας τους προγραμματίζονται επισκέψεις σε χώρους επιστήμης, καθώς και διάφορες εκπαιδευτικές δράσεις.

Στους Ομίλους έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν μαθητές από όλα τα σχολεία της πόλης των Ιωαννίνων. Οι συναντήσεις ξεκινούν στις αρχές Νοεμβρίου, υλοποιούνται μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, και συνεχίζονται έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάθε όμιλος φιλοξενεί από 11 έως 20 μαθητές, οι οποίοι με την ολοκλήρωση της παρακολούθησης λαμβάνουν και τη σχετική βεβαίωση.

Στο 1ο και 2ο Πειραματικό Δημ. Σχολείο Ιωαννίνων, για το Σχ. έτος 2016-2017, θα λειτουργήσουν οι πιο κάτω όμιλοι:

• Όμιλος Δημιουργικής Έκφρασης «Ταξιδεύοντας», Τάξη Α' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Παραδοσιακών Χορών, Τάξεις Α' & Β' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Εικαστικών «Τεχνοτροπώντας με έργα», Τάξη Γ' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Δημοσιογραφίας «Η 1οΤυπία», Τάξεις Δ' & Ε' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Πληροφορικής «Προγραμματίζουμε παιχνίδια!», Τάξεις Δ΄, Ε΄, ΣΤ' - 1ο ΠΔΣ

• Όμιλος Αγγλικής Γλώσσας «Ενίσχυση Γλωσσομάθειας», Τάξη ΣΤ΄ - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Γαλλικής Γλώσσας «Ενίσχυση Γλωσσομάθειας»,  Τάξη ΣΤ'  - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Λογοτεχνίας «Δημιουργικής γραφής συνέχεια?», Τάξη Δ΄ - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος «Ομαλή Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο», τάξη ΣΤ'- 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Δημιουργικής Γραφής «Πολυτροπικά κείμενα-Ψηφιακές Δημιουργίες», Τάξεις Ε' & ΣΤ' - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Εικαστικών «Πολιτισμός και Τέχνη», Τάξεις: Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Παραδοσιακών χορών «Παραδοσιακοί και Λαϊκοί Χοροί του τόπου μας», Τάξεις Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Αγγλικών «Ενίσχυση Γλωσσομάθειας», Τάξεις Β', Γ' - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Γαλλικών «Ενίσχυση Γλωσσομάθειας», Τάξη Ε', ΣΤ' - 2o ΠΔΣ.

•

Η καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε εκπαιδευτικούς ομίλους, είναι η 14η Νοεμβρίου 2016.

Την αντίστοιχη αίτηση θα τη βρείτε εδώ.