Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/ekdiloseis/2012-13/xmas-2012/agelasti_politeia_prosklisi.jpg υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση του Σχολείου μας, 2012

«Η Αγέλαστη πολιτεία και οι καλικάντζαροι»

Η  Α΄ και Β΄ τάξη  του σχολείου μας ανέβασαν για τα Χριστούγεννα μουσικοκινητική θεατρική παράσταση βασισμένη στο μουσικό παραμύθι «Η Αγέλαστη πολιτεία και οι καλικάντζαροι» (Μουσική-Στίχοι-Κείμενο-Ερμηνεία και Αφήγηση: Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας). Τα παιδιά απόλαυσαν  το έργο τόσο στη φάση της προετοιμασίας όσο και επί σκηνής. Τα πνεύματα των Χριστουγέννων λειτούργησαν μαγικά  και στους θεατές μας, που έφυγαν από την παράσταση με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Το έργο  αναφέρεται στους καλικάντζαρους που η μόνη τους διασκέδαση είναι να ανεβαίνουν κάθε Χριστούγεννα πάνω στη γη και να δημιουργούν? έκρυθμες καταστάσεις. Έτσι γινόταν πάντα κι έτσι θα γίνεται στον αιώνα τον άπαντα. Όμως μια παρέα καλικάντζαρων  επιχειρεί να κάνει κάτι διαφορετικό τούτη τη φορά...

{gallery width=450 height=325}mysite/ekdiloseis/2012-13/xmas-2012/agelasti_politeia_prosklisi.jpg{/gallery}

Η Αγέλαστη Πολιτεία είναι μία πόλη όμορφη μα πάντα λυπημένη όπου κανείς δεν γελάει, γιατί η καθημερινότητα και η ρουτίνα έχει κάνει τους κατοίκους της να ξεχνούν να ζουν...Αυτήν ακριβώς διαλέγουν να «πειράξουν» οι φίλοι μας. Για λίγο οι αγέλαστοι άνθρωποι έγιναν γελαστοί, πολύ γελαστοί και πολύ ομιλητικοί. Κι άρχισαν να χορεύουν! Να χορεύουν ασταμάτητα και να κάνουν τις πιο απίθανες τρέλες. Μέχρι που νύχτωσε?

Την άλλη μέρα χιόνισε. Χιόνιζε πάνω απ? το σιωπηλό κόσμο? χιόνιζε στις καρδιές των μοναχικών ανθρώπων. Σιγά ? σιγά το «περίεργο όνειρο» ξεχάστηκε. Κανείς δεν ξαναμίλησε πια γι? αυτό στην Αγέλαστη Πολιτεία? Όμως, πού και πού, τα πρωινά, ο γεροδάσκαλος ακούει τα παιδιά να τραγουδούν και να χορεύουν ένα παράξενο τραγούδι που εκείνος δεν τους έμαθε γιατί δεν ξέρει κανένα. Και τότε η αγέλαστη πολιτεία αντιλαλεί από τις φωνές και τα γέλια τους?

{gallery width=130 height=130 cols=7 rows=2}mysite/ekdiloseis/2012-13/xmas-2012/photos{/gallery}

Υπεύθυνες εκδήλωσης: οι δασκάλες της Α' και Β' τάξης Σρατηδάκη Σοφία και Μάκη Αικατερίνη