'Ηθη και Έθιμα Χριστουγέννων των 28 χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, 2013

'Ηθη και Έθιμα Χριστουγέννων των 28 χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Με στόχο να αποτελέσει γεωγραφική, κοινωνική, ιστορική και λαογραφική εμπειρία για όλους τους μαθητές της Ηπείρου, αλλά και τους πολίτες της, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου και το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πληροφόρησης (Europe Direct) Ηπείρου, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ηπείρου, το Δήμο Ιωαννιτών & το Δήμο Ζίτσας διοργάνωσαν Χριστουγεννιάτικη Γιορτή, στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων (Πλατεία Πύρρου), το πρωί της Τετάρτης 18 & της Πέμπτης 19 Δεκεμβρίου 2013 από 9:30 έως 13:30, με τη συνεργασία Σχολικών Μονάδων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Ν. Ιωαννίνων και με τίτλο : 'Ηθη και Έθιμα Χριστουγέννων των 28 χωρών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης".

Η σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Περισσότερα από εικοσιοκτώ σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Ν. Ιωαννίνων, ανέλαβαν να παρουσιάσουν με δρώμενα, Χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα κάθε χώρας που ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Το Σχολείο μας συμμετείχε με είκοσι οκτώ μαθητές (Δ? και ΣΤ? τάξη), οι οποίοι  ως  αντιπρόσωποι των 28 χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σχημάτισαν την Ευρωπαϊκή σημαία και ανέλαβαν να παρουσιάσουν με βιωματικό τρόπο, όλα τα σχολεία και τις αντίστοιχες χώρες που εκπροσωπούσαν. Ενωμένοι στην πολυμορφία, εκπαιδευτικοί και μαθητές και σε συνεργασία με όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στην εκδήλωση, συγκεντρώσαμε και αναδείξαμε ήθη και έθιμα, εντοπίζοντας μέσα από τη διαφορετικότητα τους, τα κοινά χαρακτηριστικά των λαών.

Παρουσίαση της Εκδήλωσης, 1η ημέρα Παρουσίαση της Εκδήλωσης, 2η ημέρα

Παράλληλα με την προετοιμασία του δρώμενου της εκδήλωσης, δημιουργήσαμε και ένα online Ημερολόγιο Προσμονής των Χριστουγέννων (Adventskalender).

Ημερολόγιο Προσμονής των Χριστουγέννων

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Τζούμα Αικατερίνη (ΠΕ06), Νικολού Αγγελική (ΠΕ19), Τζακώστα Ζαμπέτα (ΠΕ05)