Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/ekdiloseis/2013-14/xmas_2013/xmas_prosklisi.jpg υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση του Σχολείου μας, 2013

Η  Α΄ και Β΄ τάξη  του Σχολείου μας ανεβάζουν για τα Χριστούγεννα που μας έρχονται μουσικοκινητική θεατρική παράσταση βασισμένη στο μουσικό παραμύθι «Ο Γαργαληστής». (Μουσική-Στίχοι-Κείμενο Δημήτρης Μπασλάμ, Αφήγηση Αντώνης Καφετζόπουλος).

O Γαργαληστής είναι ένα μουσικό παραμύθι, εμπνευσμένο δημιούργημα του μουσικού και παραμυθά Δημήτρη Μπασλάμ. Η ιστορία του με λίγα λόγια αφορά έναν ληστή? Κανονικό ληστή με τα όλα του. Καθόλου Εγωιστή ούτε κι Εφοπλιστή. Παλαιστή, Τραγουδιστή μα και μέγα Ταξιδευτή που θεωρούσε το παιδικό γέλιο ένα από τα σπουδαιότερα πράγματα στον κόσμο. Γι? αυτό?και το? κλεβε! Γλιστρούσε τα σκοτεινά βράδια στα παιδικά δωμάτια, έκλεβε απ' τα παιδιά το γέλιο που τους περίσσευε για να μοιράσει και σε αυτά που το στερούνταν.

{gallery width=450 height=338}mysite/ekdiloseis/2013-14/xmas_2013/xmas_prosklisi.jpg{/gallery}

Πρόκειται για ένα έργο σε κείμενο, μουσική και στίχους του Δημήτρη  Μπασλάμ. Κυκλοφορεί ως βιβλίο και  cd αλλά  και ως  animation. Αφηγητής της ιστορίας ο Αντώνης Καφετζόπουλος, στην  εικονογράφηση ο Βίκτωρας Μοσχόπουλος, ενώ στα τραγούδια συμμετέχουν οι Σωκράτης Μάλαμας, Γιάννης Αγγελάκας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Φώτης Σιώτας, Γιάννης Χαρούλης και η Μάρθα Φριντζήλα.

Η εκδήλωσή μας θα ξεκινήσει με το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο παζάρι, δημιουργική έκφραση των παιδιών του Σχολείου μας, ο δικός τους τρόπος να επικοινωνήσουν, φτιάχνοντας δημιουργίες από άχρηστα, ανακυκλώσιμα και φυσικά υλικά με μεράκι και καλαισθησία. Η δημιουργία, η φαντασία και η αλληλοβοήθεια τονώνονται πάντα σε εποχές κρίσης και το χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας έρχεται και φέτος να ενισχύσει αυτές τις έννοιες.

{gallery cols=6 rows=3 width=140 height=140}mysite/ekdiloseis/2013-14/xmas_2013/photos{/gallery}

Υπεύθυνες εκδήλωσης: οι δασκάλες της Α' και Β' τάξης Μάκη Αικατερίνη και Σρατηδάκη Σοφία