Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/ekdiloseis/2013-14/parastasi υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Αυτή είναι η δική μας παράσταση, 2014

Αυτή είναι η δική μας παράσταση, 2014Οι μαθητές της ΣΤ' τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014) του Σχολείου μας, σας προσκαλούν στη γιορτή λήξης με τίτλο "Αυτή είναι η Δική μας Παράσταση", την Τετάρτη 11 Ιουνίου 2014 και ώρα 7:30 μ.μ στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος.

Τα παιδιά, στη "δική τους" παράσταση, θα εκφράσουν ελεύθερα και με το δικό τους τρόπο, ρόλους και θέματα που τα απασχολούν, προσωπικές ανάγκες, συναισθήματα και προβλήματα που αντιμετωπίζουν, ακολουθώντας το μονοπάτι του Προγράμματος Αγωγής Υγείας "Διαχείριση συγκρούσεων στη σχολική τάξη-Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο".

Στα πλαίσια της Θεατρικής Αγωγής, σε συνεργασία με την κ. Γιάννα Κούλα παιδαγωγό θεάτρου, τα παιδιά δραματοποίησαν τη θεματολογία του Προγράμματος Αγωγής Υγείας. Έξω από τα σχολικά προγράμματα και τα περιγράμματα, τα παιδιά βρήκαν ξεχωριστούς και πρωτότυπους  τρόπους έκφρασης. Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι μπόρεσαν να εκφράσουν τους φόβους, τις αγωνίες, τις σχέσεις με τους γονείς, με τους φίλους, τα όνειρά τους  για το μέλλον. Και μέσα στην τάξη και πάνω στη σκηνή τα παιδιά «άνθισαν» καθηλώνοντας μας με μια παρουσία άλλη από αυτή της καθημερινής σχολικής τάξης, ανακαλύπτοντας και φανερώνοντας δεξιότητες που και τα ίδια και εμείς δε γνωρίζαμε ότι υπήρχαν.

Το υλικό των θεατρικών δρώμενων που έγινε θεατρική παράσταση  με τίτλο «Αυτή είναι η δική μας παράσταση», αποτέλεσε το κλείσιμο του προγράμματος Αγωγής Υγείας και παρουσιάστηκε σε πρόσκληση και αφίσα (σε συνεργασία με τη δασκάλα Ελευθερία Τσιούρη, υπεύθυνη του μαθήματος της αισθητικής αγωγής), καθώς και έντυπο πρόγραμμα.

{gallery cols=4 width=250 height=200}mysite/ekdiloseis/2013-14/parastasi{/gallery}

{gallery cols=4 width=250 height=200}mysite/ekdiloseis/2013-14/parastasi/photos{/gallery}

Ο μαθητής της Στ' τάξης Γιώργος Γκ., χρησιμοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch,
απέδωσε μία σκηνή της Παράστασης.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μακρίδη Ειρήνη