banner

Στα πλαίσια του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς, με θέμα Πόλ(ε)ις, το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) διοργάνωσε παράσταση αφήγησης παραμυθιών, στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στο Ιτς Καλέ του Κάστρου Ιωαννίνων.

Η παράσταση «Η Πόλη της Γιαννιώς-Μια πόλη, τρεις θρησκείες» περιλαμβάνει παραμύθια και ιστορίες για τα Ιωάννινα από τη χριστιανική, εβραϊκή και μουσουλμανική παράδοση και μεταφέρει μικρούς και μεγάλους στα Γιάννενα μιας άλλης εποχής, που οι άνθρωποι γέμιζαν τις γειτονιές της πόλης με ήχους, φωνές, μουσικές, με αρώματα, χρώματα, και ιστορίες από όλες τις κοινότητες.

Οι μαθητές των Γ' και Δ' Τάξεων του Σχολείου μας με αφορμή τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 22-24/9/2017 παρακολούθησαν την παράσταση με ενθουσιασμό, απορία και θαυμασμό.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Κυριακή & Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων