Μια μέρα στην Κιβωτό του Κόσμου

Κιβωτός του ΚόσμουΤην Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014 οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ Τάξεων του Σχολείου μας επισκέφθηκαν την Πωγωνιανή Ιωαννίνων, με σκοπό να προσφέρουν στα παιδιά που φιλοξενούνται στην "Κιβωτό του Κόσμου" τα είδη και τα υπάρχοντα που συγκεντρώθηκαν από τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Αγαθά που για όλους εμάς είναι αυτονόητα και δεδομένα. Όμως για κείνα τα παιδιά τίποτε δεν είναι δεδομένο ή αυτονόητο. Συμμετείχαμε σε μία πράξη αγάπης και αλληλεγγύης για όλα αυτά τα παιδιά που γνωρισαν έναν κόσμο, που εμείς δεν γνωρίζουμε αλλά βρίσκεται γύρω μας, και που πολλές φορές είναι σκληρός.

Αρχικά, επισκεφθήκαμε μια έκθεση ζωγραφικής, με έντονη τη μυρωδιά των παστέλ και των ακρυλικών χρωμάτων. Εικόνες από την καθημερινή ζωή των κατοίκων της περιοχής ζωντανεύουν στον καμβά & οι μαθητές ενθουσιάζονται.

Στη συνέχεια η πορεία μας έχει ενδιάμεσο σταθμό την "Κιβωτό του Κόσμου". Ξεναγηθήκαμε στον χώρο του "σπιτιού", νιώσαμε τη ζεστασιά της μοναξιάς και της καλοσύνης, γνωρίσαμε έναν μικρό περιπλανόμενο και είδαμε μέσα στα μάτια του την ευγνωμοσύνη, προσφέραμε τα υπάρχοντα που συγκεντρώθηκαν και συνεχίσαμε προβληματισμένοι τη διαδρομή μας.

Τελικός σταθμός το λαογραφικό μουσείο του χωριού, με εικόνες και μυρωδιές μιας άλλης εποχής, τόσο μακρινής και τόσο κοντινής συνάμα. Η περιπλάνηση είχε πια ολοκληρωθεί. Η ώρα της επιστροφής είχε φτάσει για μας. Κλείσαμε το μάτι στα παιδιά της "Κιβωτού" με την υπόσχεση να ανταμώσουμε σύντομα.