Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

Presentation odesity children thubΣτο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες και ομιλίες σχετικά με τις Διατροφικές Συνήθειες και την Πρόληψη της Παχυσαρκίας.

Ετοιμάσαμε όλοι μικροί και μεγάλοι υγιεινό πρωινό με σπιτικές πίτες, μαρμελάδες, φρούτα και ξηρούς καρπούς και το απολαύσαμε. Επίσης, σχεδιάσαμε την τροφική πυραμίδα και τις σημαντικές ομάδες τροφίμων. Τέλος, ο παιδίατρος κ. Μπενέκος Πέτρος μας ενημέρωσε ότι η αφθονία αγαθών, η ανθυγιεινή διατροφή, η καθιστική ζωή και η έλλειψη σωματικής άσκησης, αυξάνουν τον αριθμό των παχύσαρκων ατόμων και μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές για μια ζωή γεμάτη υγεία.

Δείτε το συνοδευτικό υλικό με οδηγίες προς τους Δασκάλους για τη διεξαγωγή της παρουσίασης "Τα Μυστικά της Υγείας για μικρούς μαθητές" στο σχολείο.