Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, 2014

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, 2014Ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού καθιερώνεται η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους και θα συνδέεται με ένα κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Μία από τις σημερινές δράσεις του 1ου Π.Π.Σ.Ιωαννίνων, για τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, ήταν οι αγώνες σκυταλοδρομίας των μαθητών σε συνεργασία με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, γιατί όλοι είμαστε ίσοι αν και διαφορετικοί.

Η Β΄ Τάξη (Σχ. Έτος 2014-2015) έφτιαξε το δικό της ποιήμα για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, σχεδίασε ομάδες παιδιών σε αθλητικές δραστηριότητες, συζήτησε για τα ομαδικά και τα ατομικά αθλήματα και αποτύπωσε τη διαφορά ως δικαίωμα...

H Γ' Τάξη (Σχ. Έτος 2014-2015), στο εργαστήριο της Πληροφορικής, ζωγράφισε με το Kolourpaint το σήμα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι μαθητές της Ε' και ΣΤ',  στην ώρα της Πληροφορικής, δημιούργησαν τις δικές τους παρουσιάσεις για την ημέρα του Αθλητισμού.

Όλα τα παιδιά του κόσμου είναι ίσα
pc02, E'
pc03, E'