Στη σελίδα αυτή παρουσιάζονται τα αοτελέσματα και το σχετικό υλικό του project "Ενότητα στην πολυμορφία: Δίνοντας φωνή σε ένα έντυπο της Ευρωπαϊκής Ένωσης" που υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Ε΄τάξης του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, κατά το σχολικό έτος 2014-15 (Φεβρουάριος-Απρίλιος), στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης “Teachers 4 Europe” (http://www.teachers4europe.gr) της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή και να εξοικειωθούν με την ιδέα της πολυμορφίας της ευρωπαϊκής οικογένειας και να ευαισθητοποιούν σχετικά με την πολιτιστική, επιστημονική και φυσική κληρονομιά των χωρών που απαρτίζουν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Ως μέσο για την επίτευξη του σκοπού επιλέχθηκε μια δράση εμπλουτισμού του εντύπου τη Ευρωπαϊκής Ένωσης «Ενότητα μέσα από την πολυμορφία» με ψηφιακές ηχητικές περιγραφές. Το έντυπο, που ανήκει στο συνιστώμενο από την Ε.Ε. εκπαιδευτικό υλικό για το σχολικό έτος 2014/15, έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση στην πολιτιστική, επιστημονική και φυσική κληρονομιά των χωρών που απαρτίζουν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι μαθητές, με τη βοήθεια της δασκάλας τους, υλοποίησαν στο διάστημα Φεβρουάριος-Απρίλιος 2015 ένα σχέδιο εργασίας που περιλάμβανε τη μελέτη του εντύπου, τη δημιουργία φύλλων πληροφορίας για κάθε χώρα του εντύπου, τη δημιουργία αρχείου παρουσιάσεων για κάθε χώρα και τον εμπλουτισμό με ηχητικές περιγραφές των αρχείων παρουσιάσεων. Το project έδωσε στα παιδιά τη δυνατότητα, μέσα από διαδικασίες στις οποίες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, να εκφραστούν δημιουργικά, να αναπτύξουν δεξιότητες σχετικές με την ψηφιακή αφήγηση (digital storytelling), να ενισχύσουν γνωστικές και κοινωνικές δεξιότητες, να γνωρίσουν την ποικιλομορφία της κληρονομιάς των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τελικά να αντιληφθούν το νόημα του συνθήματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, "Ενωμένοι στην πολυμορφία".

Περιγραφή της δράσης μας
Αναφορά (.pdf, 322Kb)

Πώς δουλέψαμε

Δείτε τη δουλειά των παιδιών για κάθε χώρα