Το ταξίδι του Οδυσσέα συνεχίζεται με τη 3η τηλεδιάσκεψη

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης συναντήθηκαν διαδικτυακά με τους μαθητές/τριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιπόπουλου υλοποιώντας την τρίτη τηλεδιάσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες για τη θεματική τους και ετοίμασαν μια παρουσίαση. Ειδικότερα, οι θεματικές, με τις οποίες ασχολήθηκαν, είναι η Παραπληροφόρηση, τα Προσωπικά Δεδομένα, ο Εθισμός στο διαδίκτυο και ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός. Στόχος του προγράμματος αποτελεί η ενημέρωση των μαθητών/τριών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και οι μαθητές/τριες να γνωρίζουν πώς να προστατεύονται στο διαδίκτυο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70, Υποστήριξη: Νικολού Αγγελική, ΠΕ86