Αγωγή Υγείας στα σχολεία

Την Πέμπτη 14/3/2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την καρδιολόγο κ. Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή στο Σχολείο μας προκειμένου οι μαθητές/τριες να ενημερωθούν για θέματα σχετικά με την καρδιά, στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Ενημέρωσης και Πρόληψης Υγείας στα σχολεία "Καρδιαγγειακά Νοσήματα και Παράγοντες Κινδύνου" από την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία. Οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή και συμμετείχαν ενεργά θέτοντας τα ερωτήματά τους. Η κ. Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή εξήγησε με απλό και κατανοητό τρόπο τη λειτουργία της καρδιάς δίνοντας έμφαση σε καθημερινές συνήθειες που βλάπτουν την καρδιά αλλά και σε αυτές που την ωφελούν. Ένα ακόμα σημαντικό θέμα, που τέθηκε, είναι το κάπνισμα, που αποτελεί μια ιδιαίτερα βλαπτική συνήθεια των μεγάλων αλλά δυστυχώς και μικρότερων παιδιών. Είναι πολύ σημαντικό, οι μαθητές/τριες να ενημερώνονται από μικρή ηλικία για τις συνέπειες του καπνίσματος, καθώς σύμφωνα με έρευνες η έγκαιρη ενημέρωση λειτουργεί αποτρεπτικά στην έναρξη καπνίσματος στην εφηβική ηλικία. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κυρία Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή για τη συνεργασία μας!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70