Απλώνω Ευτυχία, 2024

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας, επέλεξαν οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης να απλώσουν τα μπλουζάκια της ευτυχίας και να δυναμώσουν τη φλόγα στην καρδιά σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο (Μαρούτσειο) Ιωαννίνων. Η δράση "Απλώνω ευτυχία" είναι μια ακτιβιστική δράση με στόχο την προαγωγή και ενίσχυση του δείκτη ευτυχίας στα παιδιά καθώς και την καλλιέργεια με βιωματικό τρόπο της αξίας της προσφοράς.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες συζήτησαν για την ευτυχία, πότε νιώθουμε ευτυχισμένοι και τι μας προκαλεί ευτυχία. Το επόμενο βήμα ήταν να ζωγραφίσουν λευκά μπλουζάκια και να αποτυπώσουν την ευτυχία σε αυτά. Τα μπλουζάκια αυτά αποτέλεσαν την μπουγάδα της ευτυχίας, την οποία άπλωσαν. Την ίδια ημέρα, υπήρχε ένα σφραγισμένο κουτί, στο οποίο οι μαθητές/τριες πρόσφεραν χρήματα από το χαρτζιλίκι τους για τον Σύλλογο "Φλόγα", τον Σύλλογο Γονέων παιδιών με νεοπλασματικές ασθένειες. Οι περαστικοί και οι γονείς των μαθητών/τριών μας στήριξαν τη δράση αυτή συγκεντρώνοντας το ποσό των 700€, το οποίο δόθηκε στον Σύλλογο "Φλόγα".

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70