Το ταξίδι του Οδυσσέα ξεκίνησε...

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης συμμετέχουν στο πρόγραμμα "ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2024 - ΤΠΕ και Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο | Artificial Intelligence - elearning - eCreativity" που υλοποιείται από το Πανεπιστήμιο Κρήτης Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. Οι μαθητές και μαθήτριες των δύο συνεργαζόμενων σχολείων του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιπόπουλου στο Ρέθυμνο θα συνεργαστούν, θα ανταλλάξουν απόψεις, θα εκφραστούν με το δικό τους τρόπο και θα δημιουργήσουν ψηφιακές ιστορίες με θέμα την Ασφαλή & Δημιουργική Πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η 1η τηλεδιάσκεψη, στην οποία οι μαθητές/τριες γνωρίστηκαν μεταξύ τους και παρουσίασαν την πόλη, το σχολείο και την τάξη τους με πολλή χαρά και με ανυπομονησία για την επόμενη φορά! Μπορείτε να δείτε την παρουσίασή μας εδώ.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70, Υποστήριξη: Νικολού Αγγελική, ΠΕ86