Σιγά σιγά μια συγγνώμη τη φορά, 2024

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄και Β΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης, με τίτλο "Σιγά, σιγά, μια συγγνώμη τη φορά". Μέσα από την αφήγηση του βιβλίου "Πόσα συγγνώμη ακόμα, περιστέρι;" των Wendy Meddour και Carmen Saldana, εκδόσεις Ίκαρος, όπου ένα περιστέρι νιώθει συνεχώς άσχημα και ζητά συγγνώμη, καθώς πιστεύει ότι ενοχλεί, οι μαθητές/τριες συνειδητοποίησαν τη δύναμη της φιλίας, αλλά και του αυτοσεβασμού, της αυτοεκτίμησης και της εμπιστοσύνης στον εαυτό μας. Στη συνέχεια, έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια σχετικά με το βιβλίο και διασκέδασαν παίζοντας.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Κυριακή Παπαδοπούλου (ΠΕ70), Βασιλική Δασκάλου (ΠΕ70), Ζωή Μπαγιάτη (ΠΕ70)

Η Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων ευχαρίστησε θερμά το Σχολείο μας για τη συνεργασία και για τα υπέροχα έργα των μαθητών/τριών που δημιουργήθηκαν με αφορμή το πρόγραμμα "Σιγά, σιγά, μια συγγνώμη τη φορά" τα οποία αποτυπώθηκαν στο παρακάτω βίντεο.