stop bullying thub

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα κατά της βίας και του σχολικού εκφοβισμού. Δυστυχώς, πρόκειται για όρους που πλέον ακούγονται όλο και περισσότερο, αφού το φαινόμενο εξαπλώνεται.

Με αφορμή αυτό, λοιπόν, τις προηγούμενες ημέρες έλαβαν χώρα στο σχολείο μας δράσεις προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά και να τα βοηθήσουμε να αναγνωρίζουν και να αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους φαινόμενα.

Οι μαθητές της Β' τάξης (σχ. έτος 2020-2021) αρχικά παρακολούθησαν ένα βιντεάκι (https://www.youtube.com/watch?v=bTRiVNZJY2k) που είχαν δημιουργήσει παλιότεροι μαθητές του σχολείου μας και προσπάθησαν να μπουν στη θέση των ηρώων της ιστορίας και να αντιληφθούν τα συναισθήματα που προκαλούν τέτοιου είδους συμπεριφορές. Στη συνέχεια διάβασαν "Το παιδί με το ακορντεόν" της Μάρως Θεοδωράκη και μίλησαν για τη δύναμη της φιλίας. Τέλος, δημιούργησαν μία ομαδική αφίσα με τίτλο "Βάλε και εσύ ένα χεράκι", στην οποία αποτυπώσαν τα χεράκια τους για να δείξουν ότι όλοι μαζί πρέπει να προσπαθούμε και να βοηθάμε ώστε να εξαλειφθούν φαινόμενα σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μάκη Αικατερίνη

Οι μαθητές της Β τάξης (σχ. έτος 2020-2021) ήρθαν σε επαφή με την έννοια της φιλίας αξιοποιώντας πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, διαβάζοντας παραμύθια που προσεγγίζουν τα χαρακτηριστικά του καλού φίλου και αναστοχαζοντας καθημερινές καταστάσεις που τους πληγώνουν. Εργάστηκαν ομαδικά και συνέθεσαν το δικό τους ποίημα της φιλίας και τέλος δημιούργησαν κολάζ με όλα τα ποιήματα της φιλίας.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευθυμίου Χριστίνα-Μαρία

Την Παρασκευή 5 Μαρτίου 2021 οι μαθητές της Γ΄ Τάξης διαβάσανε το κείμενο "Το χαρούμενο λιβάδι" της Φυλλιώς Νικολούδη, από το σχολικό βιβλίο της Γλώσσας. Στη συνέχεια σχεδίασαν όλοι μαζί τη σχετική αφίσα της τάξης για να ενημερώσουν την κοινότητα πως όλοι είμαστε ίσοι, αν και διαφορετικοί, γράψανε κείμενα με σχετική θεματική και τέλος ο καθένας δημιούργησε το δικό του κόμικ για το κείμενο "Το χαρούμενο λιβάδι" με τον κειμενογράφο pages στα πλαίσια του project iPad one to one.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

Οι μαθητές της Δ' τάξης (σχ. έτος 2020-2021), στο μάθημα της Πληροφορικής, δημιούργησαν συνεργατικά, με το Google Jamboard, έναν τοίχο με μηνύματα και φωτογραφίες με θέμα "Όχι φόβος στο Σχολείο".

stop bullying jamboard

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)