03 12 20

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με αναπηρία-3 Δεκεμβρίου - οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης (σχ. έτος 2020-2021), συμμετείχαν στην Διαδικτυακή Ημερίδα με τίτλο: «Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι. Τα σχολεία μας, μιλούν με τον δικό τους τρόπο για την αναπηρία», που διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Οι μαθητές κατέθεσαν τις σκέψεις και τα συναισθήματα τους, παρακολουθώντας το βίντεο, στο οποίο το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές του 2ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων παρουσιάζουν την εικαστική δημιουργία με θέμα την «ΕΙΡΗΝΗ». Επιπλέον επεξεργάστηκαν κείμενα από τη Γλώσσα, όπως "Η φίλη μας η Αργυρώ", που στάθηκαν αφορμή για συζήτηση, προβληματισμό και τη δημιουργία ενός λουλουδιού, που θέλησαν να προσφέρουν σε όλα τα Άτομα με Αναπηρία.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

Ηχητικό απόσπασμα με τη συμμετοχή των μαθητών από τη διαδικτυακή ημερίδα.