1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

Συνεργασία με Γονείς

Το σχολείο δίδει ιδιαίτερη σημασία στη γνωριμία, στην ανάπτυξη εμπιστοσύνης και γενικά στη σταθερή και ουσιαστική συνεργασία με τους γονείς την οποία και επιτυγχάνει:

• Με γενική ενημέρωση των γονέων στην αρχή της σχολικής χρονιάς για τους μαθησιακούς στόχους της αντίστοιχης τάξης καθώς και τον τρόπο υλοποίησής τους στο σπίτι και το σχολείο.
  • Διατίθεται μια ώρα εβδομαδιαίως απ' τον κάθε διδάσκοντα για τρέχοντα θέματα.
  • Στο τέλος κάθε τριμήνου πραγματοποιείται συνάντηση κατ' ιδίαν με κάθε γονιό και συζητούνται λεπτομερώς, τόσο η πρόοδος, όσο και η συμπεριφορά και η όλη παρουσία του παιδιού.

parents support group

Το Σχολείο μας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Ιωαννίνων «Σχεδία» πρόκειται να ξεκινήσει τις βιωματικές ομάδες γονέων. Οι συναντήσεις έχουν στόχο τη στήριξη του γονεϊκού  ρόλου, τη βελτίωση της επικοινωνίας στην οικογένεια και τη λειτουργική διαχείριση των σχέσεων με τα παιδιά.

Αναλυτικότερα οι μέρες και ώρες λειτουργίας τους:

• Δευτέρα, 12, 19 & 26/11/2018 και ώρα 5.30 μ.μ. ? 7.00 μ.μ.
    • Δευτέρα, 3, 10 & 17/12/2018 και ώρα 5.30 μ.μ. ? 7.00 μ.μ.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ζάρρα - Φλούδα Μαρία

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σχεδία»

internet-safety.sch.gr