1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

Συνεργασία με Γονείς

Το σχολείο δίδει ιδιαίτερη σημασία στη γνωριμία, στην ανάπτυξη εμπιστοσύνης και γενικά στη σταθερή και ουσιαστική συνεργασία με τους γονείς την οποία και επιτυγχάνει:

• Με γενική ενημέρωση των γονέων στην αρχή της σχολικής χρονιάς για τους μαθησιακούς στόχους της αντίστοιχης τάξης καθώς και τον τρόπο υλοποίησής τους στο σπίτι και το σχολείο.
  • Διατίθεται μια ώρα εβδομαδιαίως απ' τον κάθε διδάσκοντα για τρέχοντα θέματα.
  • Στο τέλος κάθε τριμήνου πραγματοποιείται συνάντηση κατ' ιδίαν με κάθε γονιό και συζητούνται λεπτομερώς, τόσο η πρόοδος, όσο και η συμπεριφορά και η όλη παρουσία του παιδιού.

parents support group

Το Σχολείο μας με το Σύλλογο Γονέων και σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Ιωαννίνων «Σχεδία» υλοποιεί ομάδες για γονείς, που στόχο έχουν τη στήριξή τους στο γονεϊκό τους ρόλο, τη βελτίωση της επικοινωνίας στην οικογένεια καθώς και τη λειτουργική διαχείριση των σχέσεων με τα παιδιά.

Στις ομάδες αυτές δίνεται, επίσης, η δυνατότητα στους γονείς να εκφράσουν τη γνώμη, την εμπειρία και τους προβληματισμούς τους, να μοιραστούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στο μεγάλωμα των παιδιών τους και να ανταλλάξουν απόψεις.

Τα θέματα που αναπτύσσονται αφορούν στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού, την επικοινωνία στην οικογένεια, τις σχέσεις ανάμεσα στους γονείς και τα παιδιά, τις σχέσεις ανάμεσα στα αδέλφια, την κατανόηση και έκφραση συναισθημάτων καθώς και τη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων. Κάθε ομάδα θα ολοκληρώνεται σε πέντε (5) δίωρες συναντήσεις, (μία συνάντηση την εβδομάδα) και η συμμετοχή είναι δωρεάν. Όσοι γονείς ενδιαφέρονται, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στη Διεύθυνση του Σχολείου μέχρι και την Παρασκευή 3 Μαρτίου.

*Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα 6.30 - 8.30 μ.μ. και η παρουσία σας είναι απαραίτητη σε κάθε συνάντηση.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ζάρρα - Φλούδα Μαρία

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σχεδία»

internet-safety.sch.gr