ΕκπαιδευτικήΕρευνα

Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σε έναν Κόσμο που Αλλάζει

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Συνεδρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων με τίτλο: "Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σε έναν Κόσμο που Αλλάζει: Ερευνητικές και Εφαρμοσμένες Προσεγγίσεις", που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 25-27 Μαίου 2016, η κ. Ζαρρα-Φλούδα Μαρία Διευθύντρια του 1ου ΠΔΣ Ιωαννίνων, η κ. Μάκη Αικατερίνη και η κ. Νικολού Αγγελική, εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, παρουσίασαν την εισήγηση με τίτλο "Τα δικαιώματα των παιδιών - Ένα χελιδόνι για τους πρόσφυγες"

Το πρόγραμμα "Τα δικαιώματα των παιδιών - Ένα χελιδόνι για τους πρόσφυγες", σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στα πλαίσια της εκπαιδευτικής δράσης "Teachers4Europe" και αποτελείται από μια σειρά δραστηριοτήτων και δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στην Α' τάξη (Σχ. έτος 2015-2016) του Σχολείου μας. Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές και αυριανοί ενεργοί πολίτες να οικοδομήσουν τη γνώση πάνω σε θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να μάθουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, να προσεγγίσουν την έννοια της «διαφορετικότητας» και της αποδοχής του «άλλου» και να έρθουν σε επαφή με το ευαίσθητο θέμα της προσφυγιάς, ένα θέμα απόλυτα επίκαιρο, το οποίο ταλανίζει, την Ευρώπη, αλλά και τον κόσμο ολόκληρο.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση που έγινε στο συνέδριο καθώς και τα βίντεο που παρουσιάστηκαν εδώ.