Συνέντευξη με τον δήμαρχο της πόλης μας, 2015

Συνέντευξη με το δήμαρχο της πόλης μας, 2015Ευχαριστούμε τον δήμαρχο κ. Θωμά Μπέγκα για την θετική ανταπόκριση στο αίτημα των μαθητών της ΣΤ' τάξης (Σχ. έτος 2014-2015) να παραχωρήσει συνέντευξη, καθώς και για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσε αναφορικά με την λειτουργία του Δήμου Ιωαννιτών.

Στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής διδάχτηκε η ενότητα: Οργάνωση κοινωνικής και πολιτικής ζωής. Η  διδασκαλία της εν λόγω ενότητας έχει στόχο να καταστήσει τους μαθητές ικανούς:

• Να γνωρίσουν τον τρόπο οργάνωσης των δήμων και κοινοτήτων και τον τρόπο διοίκησης τους.
  • Να γνωρίσουν τον ρόλο του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου και τη συμβολή τους στον πρόοδο και την ευημερία των δημοτών.
  • Να κατανοήσουν τον τρόπο λήψης των αποφάσεων και την αξία της αρχής της πλειοψηφίας.

Στα πλαίσια επίτευξης των ανωτέρω στόχων οι μαθητές ανέπτυξαν τις παρακάτω δραστηριότητες:

• Συζήτησαν τα παραπάνω θέματα και μέσα από παιχνίδια ρόλων, προσέγγισαν βιωματικά τον ρόλο του Δημάρχου και των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου.
  • Στη συνέχεια αποφάσισαν να ζητήσουν από τον δήμαρχο της πόλης μας κ. Θωμά Μπέγκα να τους παραχωρήσει συνέντευξη, θέτοντας ερωτήσεις σχετικά με τη λειτουργία του Δήμου μας.
  • Με την ενεργητική συμμετοχή όλων των μαθητών και με διάλογο έγινε η επιλογή των ερωτήσεων της συνέντευξη (προσωπικές και ερωτήσεις σε σχέση με τη λειτουργία του Δήμου).

(Τα πρόσωπα των μαθητών εμφανίζονται με γονική συγκατάθεση)

Ο ρόλος της δημοσιογράφου ανατέθηκε στην μαθήτρια Ειρήνη Α., ενώ τη βιντεοσκόπηση της συνέντευξης ανέλαβε η μαθήτρια Αθηνά Κ. Όλα τα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα την άμεση και ουσιαστική εμπέδωση των στόχων που είχαν αρχικά τεθεί.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του 1ου ΠΠΣ Ιωαννίνων
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κύρκου Βερονίκη