Οι μαθητές ρωτούν για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, 2013-2014

Ασφάλεια στο ΔιαδίκτυοΤο Διαδίκτυο είναι ένας από τους σημαντικότερους τρόπους προσωπικής και επαγγελματικής επικοινωνίας, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με κακό τρόπο. Για παράδειγμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αποστολή ιών και άχρηστων μηνυμάτων στους υπολογιστές. Γι' αυτό είναι σημαντικό να είστε ενημερωμένοι.

Οι μαθητές της Στ' Τάξης (2013-2014) συγκέντρωσαν τις ερωτήσεις τους για το Διαδίκτυο και τους κινδύνους του Διαδικτύου.

Οι μαθητές ρωτούν για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Το Απέραντο Δάσος διηγείται την ιστορία του εννιάχρονου Νικόλα που μαθαίνει πώς να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Η ιστορία, μεταξύ άλλων, θα μας εξηγήσει τι είναι το Διαδίκτυο και τι μπορούμε να κάνουμε εκεί. Συγχρόνως, θα μάθουμε ότι το Διαδίκτυο περιέχει και κακά πράγματα και ότι πρέπει να προστατεύουτούμε από αυτά.
Το Απέραντο Δάσος
Στην online πλατφόρμα του οδηγού ασφάλειας που δημιούργησε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, τα παιδιά με τους γονείς τους θα βρουν συμβουλές, χρυσούς κανόνες, κουίζ, παζλ και παιχνίδια, μέσω των οποίων αποκτούν τις απαραίτητες πληροφορίες για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.
online οδηγός ασφάλειας για παιδιά

Εκπαιδευτική Τηλεόραση, Ασφάλεια στο Διαδίκτυο
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μακρίδη Ειρήνη