Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, 2016

Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, 2016Η ομάδα "Εξερευνητές" της Ε' τάξης (Σχ. έτος 2015-2016), παρουσιάζει την ψηφιακή ιστορία για την Περιβαλλοντική αδικία "Η αωούπολη κινδυνεύει" στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίαςμια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.

Οι μαθητές ελευθέρωσαν τη δημιουργικότητά τους, συνεργάστηκαν και αφηγήθηκαν ψηφιακά την ιστορία τους με τον δικό τους τρόπο. Έφτιαξαν πρωτότυπους χαρακτήρες, αναζήτησαν εικόνες  στον Παγκόσμιο Ιστό και δημιούργησαν τα καρέ της ιστορίας τους χρησιμοποιώντας  το web 2 εργαλείο Pixton Comics για σχολεία. Στο τέλος έγιναν οι ηχογραφήσεις για τα συννεφάκια ομιλίας με το  ΕΛ/ΛΑΚ πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου Audacity και η δημιουργία του τελικού βίντεο με το Windows Movie Maker.

Η Ε' τάξη του Σχολείου μας συμμετέχει στο έργο S.A.M.E. WORLD, το οποίο στοχεύει στην ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών σε τρία θέματα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Περιβαλλοντική Δικαιοσύνη, Κλιματική Αλλαγή και Περιβαλλοντική Μετανάστευση, μέσα από καινοτόμες τεχνολογικές και βιωματικές προσεγγίσεις. Μπορείτε να δείτε όλο το υλικό των μαθητών για το έργο S.A.M.E. WORLD εδώ.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Νικολού Αγγελική ΠΕ19, Τσιούρη Ελευθερία ΠΕ70