Μαθαίνω να πληκτρολογώ με το TuxPaint, Α' τάξη

Δραστηριότητες με το TuxpaintΔημιουργία δραστηριοτήτων  για τη διδασκαλία του μαθήματος ΤΠΕ στην Α' Δημοτικού.

• εξοικείωση των μαθητών της Α' Δημοτικού με το Ελεύθερο λογισμικό TuxPaint.
  • απόκτηση ευχέρειας στη χρήση του πληκτρολογίου (αριθμοί, γράμματα, σύμβολα, διάστημα, τόνος, κεφαλαία γράμματα, αλλαγή γραμμής, αλλαγή γλώσσας)
  • εισαγωγή στην έννοια της μορφοποίησης  (βάζω χρώμα, αλλάζω μέγεθος)
  • εισαγωγή στην έννοια της δημιουργίας, αποθήκευσης και ανάκτησης αρχείου, με τρόπο απλό (Στο TuxPaint, η δημιουργία, ανάκτηση και αποθήκευση εικόνων γίνεται με τη χρήση μικρογραφιών (thumbnails), έτσι ώστε να μην απαιτείται γνώση της δομής του συστήματος αρχείων του υποκείμενου λειτουργικού συστήματος. Ακόμα και τα ονόματα αρχείων είναι περιττά.)
  • αξιοποίηση από τους μαθητές του εργαλείου της "Σφραγίδας" (το πιο δημοφιλές εργαλείο του TuxPaint, που περιέχει πολλές εικόνες και clipart), ώστε να είναι ικανοί να τυπώνουν πάνω στον καμβά φυτά και άνθη, ζώα, φρούτα, πλανήτες και πολλά άλλα, αυξομειώνοντας κατάλληλα το μεγεθός τους.

TuxPaint και Αριθμοί

TuxPaint και ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ