4Marathon thub

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Γαλλοφωνίας διοργανώνεται από τη Σχολική Σύμβουλο και τους εκπαιδευτικούς Γαλλικής Γλώσσας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων, ο 4ος Μαραθώνιος ανάγνωσης το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 από τις 11:00 έως τις 16:00 στη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων. Η Οργανωτική επιτροπή μας  προσκαλεί αυτή τη χρονιά σε ένα λογοτεχνικό ταξίδι μέσα από το μυθιστόρημα του Ιουλίου Βερν «Ο Γύρος του Κόσμου σε 80 ημέρες/Le Tour du Monde en 80 jours» με την ευκαιρία του εορτασμού των 190 χρόνων από τη γέννηση του Ιουλίου Βερν και της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ.

Το σχολείο μας συμμετέχει με τους μαθητές της Γ? Δημοτικού και τις εκπαιδευτικούς Παπαδοπούλου Κυριακή και Ζαμπέτα Τζακώστα με μουσικό δρώμενο και εικαστικά έργα - κατασκευές. Στόχος της εκδήλωσης είναι η ανάδειξη της γαλλικής γλώσσας ως διαχρονικού φορέα πολιτισμών και αξιών και παράλληλα η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.