Joyeux Halloween, 2013

Το "Joyeux Halloween" ή "Χαρούμενο Halloween" είναι μια πρωτότυπη πολυμεσική, διαδραστική παρουσίαση σχετικά με τους πρωταγωνιστές και τα γεγονότα του ιδιότυπου αυτού εθίμου που λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο, το βράδυ της 31ης Οκτωβρίου στη Βόρειο Αμερική, τον Καναδά αλλά και στην Ευρώπη. Πρόκειται για μια γιορτή που θυμίζει  Καρναβάλι και κάλαντα μαζί, προς μεγάλη ευχαρίστηση των ζαχαροπλαστών και των παιδιών.

Πτυχές και διαστάσεις αυτού του εθίμου αποτυπώνονται με διασκεδαστικό και παιχνιώδη τρόπο στην παρουσίαση που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του διαθεματικού προγράμματος "Ήθη και έθιμα στην Ευρώπη και αλλού" κατά το σχολικό έτος 2013-14 και σκοπός της είναι να αποτελέσει ένα χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο στο μάθημα των γαλλικών.

Παράλληλα δημιουργήθηκε και ένα Carnet d?activit?s, με δραστηριότητες που οδηγούν τους μαθητές της Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου να συμμετέχουν ενεργά στο μάθημα και συμβάλλουν στην ανάπτυξη της διαπολιτισμικής, επικοινωνιακής και γλωσσικής τους ικανότητας.

Joyeux Halloween, Παρουσίαση Joyeux Halloween, Carnet d'activites

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τζακώστα Ζαμπέτα, ΠΕ05