Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Λειτουργία Εκπαιδευτικών Ομίλων

Σύμφωνα με τον ν. 3966/2011λειτουργεί ο θεσμός των Ομίλων στα δύο Πρότυπα Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία Ιωαννίνων.

Πιο συγκεκριμένα, η δημιουργία των Ομίλων αποσκοπεί στην αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε διάφορους γνωστικούς τομείς όπως τα Μαθηματικά, τη Φυσική, τη Φιλαναγνωσία, το Περιβάλλον, τους Παραδοσιακούς χορούς κ.λπ. Στη διάρκεια λειτουργίας τους προγραμματίζονται επισκέψεις σε χώρους επιστήμης, καθώς και διάφορες εκπαιδευτικές δράσεις.

Στους Ομίλους έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν μαθητές από όλα τα σχολεία της πόλης των Ιωαννίνων. Οι συναντήσεις ξεκινούν στις αρχές Νοεμβρίου, υλοποιούνται μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, και συνεχίζονται έως το τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάθε όμιλος φιλοξενεί από 11 έως 20 μαθητές, οι οποίοι με την ολοκλήρωση της παρακολούθησης λαμβάνουν και τη σχετική βεβαίωση.

Στο 1ο και 2ο Πειραματικό Δημ. Σχολείο Ιωαννίνων, για το Σχ. έτος 2017-2018, θα λειτουργήσουν οι πιο κάτω όμιλοι:

• Όμιλος κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης «Ο κύκλος των φίλων», Τάξεις Α', B' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Παραδοσιακών Χορών, Τάξεις B', Γ' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Εικαστικών «Εικαστικό Εργαστήρι», Τάξη Δ' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Δημοσιογραφίας «Η 1οΤυπία», Τάξη Ε' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Πληροφορικής «Παίζω και προγραμματίζω», Τάξεις Ε΄ & ΣΤ' - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Γαλλικής Γλώσσας «Λογοτεχνία και πολιτισμός»,  Τάξεις E', ΣΤ'  - 1ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Αγγλικών «Μαθαίνω Αγγλικά με τραγούδι και παιχνίδι», Τάξεις Α΄& Β ΄ ? 2ο ΠΔΣ.

• Όμιλος «Πρώτη επαφή με τη λογοτεχνία», Τάξεις Α΄& Β ΄ ? 2ο ΠΔΣ.

• Όμιλος Εικαστικών «Εικαστικό Εργαστήρι», Τάξεις: Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ - 2o ΠΔΣ

• Όμιλος Παραδοσιακών χορών «Παραδοσιακοί και Λαϊκοί Χοροί του τόπου μας», Τάξεις Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ - 2o ΠΔΣ.

• Όμιλος Φυσικής «Μαγικά Φυσικά», Τάξεις Δ΄, Ε΄, ΣΤ ΄ - 2o  ΠΔΣ.

• Όμιλος Μαθηματικών «Μαθη...μαγικά», Τάξη ΣΤ' - 2o  ΠΔΣ.

Η καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε εκπαιδευτικούς ομίλους, είναι η 6η Νοεμβρίου 2017. Οι Όμιλοι θα ξεκινήσουν τη λειτουργία τους από 20 Νοεμβρίου 2017, ημέρα Δευτέρα.

Την αντίστοιχη αίτηση και τις ώρες λειτουργίας των Ομίλων θα τα βρείτε εδώ.