Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/ekdiloseis/2018-19/xmas2018/xmas2018_prosklisi.jpg υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση του Σχολείου μας, 2018

xmas2018 thub

«Κόβε πριονάκι μου κι η ώρα πλησιάζει, Χριστούγεννα ζυγώνουνε το αίμα μας και βράζει?» τραγουδούν τα καλικαντζαράκια που έχουν κατά νου να κάνουν και πάλι μεγάλο σαματά στη γη. Έρχονται εδώ στην πολιτεία των τακτικών, μετρημένων, αγέλαστων ανθρώπων και με σύνθημά τους το «Εμπρός να αρχίσει ο χορός, να αρχίσουνε οι τρέλες?», οργανώνονται να φέρουν τα πάνω-κάτω την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018 στις 8.00 το απόγευμα στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος Ζ.Π.Α. Μια Χριστουγεννιάτικη Ιστορία από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Α' και Β' τάξεων του Σχολείου μας.

Η Χριστουγεννιάτικη εορταγορά θα ξεκινήσει στις 07.00 μ.μ.

«Εμπρός ν' αρχίσει ο χορός, ν' αρχίσουνε οι τρέλες. Ανοίξτε τις ομπρέλες σας - θα βρέξει καραμέλες!

{gallery width=600 height=425}mysite/ekdiloseis/2018-19/xmas2018/xmas2018_prosklisi.jpg{/gallery}

Είναι στη φύση τους οι ζαβολιές, οι τρέλες και τα πειράγματα ? όλοι το ξέρουμε άλλωστε.
Μα τούτη τη φορά, τα αγαπημένα ξωτικά των Χριστουγέννων, είπαν να αλλάξουν τακτική.
Όχι αυτοί, αλλά οι αγέλαστοι άνθρωποι θα κάνουν φέτος σαματά.
Στο καζάνι τους βράζουν βοτάνι μαγικό. Το σύννεφο που αναδύεται απλώνεται ως πέπλο χαράς πάνω από την Αγέλαστη Πολιτεία.
Κι οι αγέλαστοι άνθρωποι γίναν για λίγο γελαστοί.
«Στην Αγέλαστη Πολιτεία κάηκε το πελεκούδι?»
κυκλοφόρησε μετά.
Όνειρο παράξενο το είπαν οι αγέλαστοι, κάτι που τους μπερδεύει κι έπρεπε να ξεχαστεί? «
Εμείς γι αυτά δεν είμαστε, το αυτί μας δεν ιδρώνει, εδώ τσαλίμια και γιορτές κι αστεία δεν σηκώνει?»
.
Το αρνήθηκαν, το αποσιώπησαν και η θύμηση του χάθηκε στο πέρασμα του χρόνου.
Μόνο κάποιες ιδιαίτερες στιγμές, από το πουθενά, κάποια παιδιά ξαφνιάζουν με τα παράξενα τραγούδια που ακούγονται να τραγουδούν χωρίς κανείς εκεί να τους τα έχει μάθει.

xmas01

Διασκευή παραμυθιού - διαμόρφωση κειμένου: Στρατηδάκη Σοφία, Μάκη Αικατερίνη