Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/ekdiloseis/2016-17/giorti_st/afisa_12_6_2017.jpg υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Να θυμόμαστε μα και να... ονειρευόμαστε!

giorti 12-6-17

Οι μαθητές της ΣΤ' τάξης (Σχ. Έτος 2016-2017) του Σχολείου μας, σας προσκαλούν στη γιορτή λήξης με τίτλο "Να θυμόμαστε μα και να... ονειρευόμαστε!", τη Δευτέρα 12 Ιουνίου 2017 και ώρα 6:30 μ.μ στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος ΖΠΑ.

Τα παιδιά φαντάζονται. Τα παιδιά παίζουν.
Τα παιδιά αισθάνονται. Τα παιδιά δημιουργούν.
Τα παιδιά επικοινωνούν.
Τα παιδιά «μεγαλώνουν».

Όλοι μαζί δάσκαλοι και μαθητές, ζυγιάσαμε τις αξίες μας, συντονίσαμε τις ενέργειές μας, ζυμωθήκαμε και γίναμε συνισταμένες του ιδίου οράματος. Προεκτείνοντας το ρόλο μας πέρα από το γνωστικό και διδακτικό μας έργο, με συνέπεια και συνέχεια, σκύβουμε στις ψυχές των παιδιών και δομούμε εκεί πάνω την "αλφαβήτα", όπως λέει η αγαπημένη μας Κυρία Σοφία της Α' τάξης.

Η δασκάλα της Στ' τάξης, Ειρήνη Μακρίδη

{gallery width=327 height=450}mysite/ekdiloseis/2016-17/giorti_st/afisa_12_6_2017.jpg{/gallery} {gallery width=423 height=300}mysite/ekdiloseis/2016-17/giorti_st/prosklisi_12_6_2017.jpg{/gallery}

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο" δημιουργήθηκε το παρακάτω συλλογικό βιβλίο, φτιαγμένο από και για τους μαθητές της ΣΤ' με την τεχνική της αυτόματης γραφής.

Αν αφήσεις τα παιδιά, με εμπιστοσύνη, ελεύθερα να εκφραστούν, ανακαλύπτουν και αποκαλύπτουν κομματάκια του εαυτού τους. Τα «φωνάζουν», τα κάνουν λέξεις, ιστορίες, άναρχες γραμμές. Κι εκείνη τη μαγική στιγμούλα γεννιέται ένα μικρό «θαύμα». Οι βαθύτερες σκέψεις τους αποτυπώνονται στο χαρτί και "ταξιδεύουν". Τα ευχαριστώ από καρδιάς!

Γιάννα Κούλα, θεατροπαιδαγωγός

flipbook