3o βραβείο "Στους δρόμους της Μουσικής"

biennale7 thub

Οι μαθητές της Ε΄ Τάξης κατά το σχολικό έτος 2015-2016 συμμετείχαν στην 7η BIENNALE παιδικής τέχνης 2016 με θέμα «ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ», έναν Διεθνή Διαγωνισμό Παιδικής Ζωγραφικής που διοργάνωσε το Μουσείο και η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης Ξάνθης στην Ελλάδα.

Τα παιδιά όλου τον κόσμου ζωγράφισαν έργα με θέμα τη μουσική. Αποτύπωσαν στις ζωγραφιές τους τον ενθουσιασμό της στιγμής που τους προκαλεί η μουσική, τα ακούσματα από μουσικές βγαλμένες μέσα από την παράδοση τους, αλλά και ήχους από μουσικά όργανα της πατρίδας τους. Αποτύπωσαν επίσης την αλληλεπίδραση των πολιτισμών στο πέρασμα των αιώνων, μέσα από ήχους και μουσικές. Ζωγράφισαν μουσικά όργανα και μουσικές στιγμές που έμειναν χαραγμένες στη μνήμη τους. Τέλος, σημείο αναφοράς για τα παιδιά το αύριο, εκεί όπου μόνο αυτά ανήκουν ζωγραφίζοντας και μουσικά όργανα της φαντασίας τους.

Έτσι κάπως οι μαθητές της Ε΄ Τάξης φτιάξανε τα δικά τους έργα με μεράκι και φαντασία και ένα από τα έργα τους κατέκτησε την τρίτη θέση στο διαγωνισμό. Τα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Τα μάτια σας δεκατέσσερα