3o βραβείο "Αγωνίζομαι για την οδική ασφάλεια"

Τα μάτια σας δεκατέσσεραOι μαθητές της Γ΄ Τάξης (σχ. Έτος 2014-2015) του Σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning "LE.T.S. W.A.L.K. (LEarn Traffic Signs / Walk Around Like Kids)", συμμετείχαν με 5 αφίσες στον 2ο Διευρωπαϊκό - Διεθνικό Διαγωνισμό Πολυμέσων για μαθητές και σπουδαστές "Αγωνίζομαι για την οδική ασφάλεια", που διοργάνωσε ο "Σύλλογος Αρωγής και Αλληλεγγύης Οικογενειών Θυμάτων Τροχαίων Δυστυχημάτων Περιφέρειας Κρήτης - Ο Άγιος Χριστόφορος".

Οι μαθητές συζήτησαν για την οδική ασφάλεια, τα τροχαία ατυχήματα και με αφόρμηση τις παρουσιάσεις που έλαβαν χώρα στην Τάξη, έγραψαν συνθήματα και ζωγράφισαν αφίσες με τις σκέψεις και τις ιδέες τους. Το έργο της μιας εκ των 5 ομάδων με τίτλο «ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ» κατέκτησε την τρίτη θέση στο διαγωνισμό, στην κατηγορία Αφίσας. Τα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Τα μάτια σας δεκατέσσερα

Ο Ευρωπαίος Πολίτης, 2013