Ηλιακό Αυτοκίνητο, 2011-2012

Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα την Ηλιακή ΕνέργειαΤο "ηλιακό αυτοκίνητο" του μαθητή της Δ' Τάξης (Σχ. Έτος 2011-2012) Χαρίλαου Γ.-Τ. βραβεύτηκε στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό με θέμα την "ηλιακή ενέργεια" που διοργανώθηκε από το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ). Το έργο ξεχώρισε, ανάμεσα από ένα σύνολο 3.000 έργων - μαθητών δημοτικού, για να συμμετέχει μαζί με έργα άλλων 14 παιδιών σε  Ευρωπαϊκό διαγωνισμό.

Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας  στο πλαίσιο του έργου ?10ACTION ? (δράσεις για την αλλαγή της ενεργειακής συμπεριφοράς των Ευρωπαίων πολιτών) το οποίο συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Ευφυής Ενέργεια για την Ευρώπη, διοργάνωσε διαγωνισμό ζωγραφικής  για μαθητές δημοτικών σχολείων με θέμα την Ηλιακή Ενέργεια.

Στόχος του έργου, που συντονίζει το πολυτεχνείο της Μαδρίτης (UPM), και συμμετέχουν οργανισμοί από 5 Ευρωπαϊκές χώρες, είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών, των εκπαιδευτικών και έμμεσα των οικογενειών τους σχετικά με ενεργειακά - περιβαλλοντικά ζητήματα και η βελτίωση της ενεργειακής συμπεριφοράς τους. Στο διαγωνισμό ζωγραφικής συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Γερμανία και την Αυστρία. Οι ζωγραφιές των παιδιών θα παρουσιαστούν σε μια διεθνή έκθεση στη Μαδρίτη όπου θα υπάρχει και ψηφοφορία για την καλύτερη.

Τα μάτια σας δεκατέσσερα

Ο Ευρωπαίος Πολίτης, 2013