stop bullying

Το φαινόμενο του εκφοβισμού (school bullying) και της βίας (school violence) στον χώρο του σχολείου παρουσιάζει αυξανόμενες και πολυπαραμετρικές διαστάσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στον διεθνή χώρο.

Στο Σχολείο μας έχει συσταθεί σχολική Ομάδα Δράσεων Πρόληψης (Ο.Δ.Π.), η οποία έχει την ευθύνη εφαρμογής των δράσεων στο επίπεδο της σχολικής μονάδας καθ' όλη τη διάρκεια υλοποίησης της Πράξης "Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού".

• Συνεργάζεται με την ΕΣΥΔΠ (Επιτροπή Συντονιστών Δράσεων Πρόληψης) και την ΠΟΔΠ (Περιφερειακή Ομάδα Δράσεων Πρόληψης) και έχει την ευθύνη εφαρμογής των δράσεων στο επίπεδο της σχολικής μονάδας.
  • Βοηθά στη διεξαγωγή εκτιμήσεων σε επίπεδο σχολικής μονάδας για τον καθορισμό της συχνότητας του φαινόμενου της σχολικής βίας, του τρόπου και του τόπου εμφάνισής του, του τρόπου αλληλεπίδρασης των μαθητών και των ενηλίκων (εκπαιδευτικοί, γονείς) και την αποτίμηση των αποτελεσμάτων του, μέσω εργαλείων έρευνας που θα καθοριστούν από την ΚΕΕ (Κεντρική Επιστημονική Επιτροπή).
  • Υλοποιεί σχέδια δράσης (Project, ερευνητικές εργασίες, βιωματικές δράσεις κ.ά.)
  • Ενημερώνει και επιμορφώνει τους λοιπούς εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας και διοργανώνει δραστηριότητες (ενδεικτικά, ομιλίες, διαλέξεις, προβολή ταινιών κλπ.) με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων των εμπλεκομένων - γονέων, μαθητών, σχολικής/τοπικής κοινότητας κλπ.

school bullying

Στο πλαίσιο του προγράμματος "ΔΡΩ, ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ, ΑΝΤΙΔΡΩ" οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με βίντεο, powerpoint, εικόνες και κόμικ σχετικά με τη σημασία και τις συνέπειες του bullying. Στη συνέχεια συζήτησαν και προχώρησαν σε συμπεράσματα και δημιούργησαν αφίσες για το τι είναι bullying, τι συνέπειες έχει και πως μπορεί να αντιμετωπιστεί. Μπορείτε να δείτε τις αφίσες τους εδώ.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Αικατερίνη Τζούμα, ΠΕ06