Μια Γαλλίδα στην τάξη μας! Eh oui! C' est vrai!

PREPARATIFS

Ένα Βιωματικό-Διαπολιτισμικό Εργαστήριο γαλλικής γλώσσας και πολιτισμού με θέμα «Περιμένοντας τα Χριστούγεννα», υλοποιήθηκε τη Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016, στην Ε' τάξη (σχ. έτος 2016-2017) του Σχολείου μας. Το εργαστήριo υλοποιήθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Γαλλικής κ. Νάτση Χάιδω σε συνεργασία με την κ.Soria Dworjack, καθηγήτρια Γαλλικής γλώσσας και Υπεύθυνη για τη διδασκαλία της Γαλλικής στην Υπηρεσία Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και την εκπαιδευτικό Γαλλικής Γλώσσας του Σχολείου μας κ. Μπέττυ Τζακώστα. Οι μαθητές/τριες μάθανε με παιγνιώδη, διαδραστικό τρόπο θεματικό λεξιλόγιο των Χριστουγέννων, τραγούδησαν, κατασκεύασαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες και γεύτηκαν σύμφωνα με την Αλσατική παράδοση mannala δηλαδή παραδοσιακά μπισκότα που "μυρίζουν" Χριστούγεννα καθώς και cl?mentines.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τζακώστα Ζαμπέτα (ΠΕ05)