Let's do it Greece, 2016

Let's do it Greece, 2015

Το "Let's do it World'' αποτελεί τη μεγαλύτερη εθελοντική καμπάνια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα, που ξεκίνησε από την Εσθονία το 2008. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Το Σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην εβδομάδα δράσης και εθελοντισμού για τα Σχολεία όλης της χώρας "Let's do it Greece 2016" (11-17 Απριλίου 2016). Υιοθετούμε την ιδέα και ανταποκρινόμαστε στο κάλεσμα της Πανελλήνιας εκστρατείας Καθαρισμού «Let?s do it Greece». Πιστεύουμε στη δύναμη της συνεργασίας και στις αξίες του εθελοντισμού και οργανώσαμε για φέτος νέες δράσεις καθαρισμού και αναβάθμισης του Σχολικού Χώρου θέλοντας να δώσουμε χρώμα και ποιότητα στην καθημερινότητά μας. Οργανώνουμε ομάδες μαθητών που με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών θα ζωγραφίσουν στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου έργα εμνευσμένα από την καλλιτεχνική σχολή Μπαουχάους (Bauhaus) και τον υπερρεαλιστή καλλιτέχνη Χουάν Μιρό.

Με αφετηρία τη «Σχολική Eβδομάδα Εθελοντισμού - Let? s do it Greece» θα συνεχίσουμε ως τη λήξη του σχολικού έτους τις δράσεις μας σύμφωνα με τους στόχους που έχουμε θέσει για την «Αειφόρο Ανάπτυξη», στο πλαίσιο του Προγράμματος «Δρω, συμμετέχω, αντιδρώ».

Συντονίστρια της δράσης για τη «Σχολική Eβδομάδα Εθελοντισμού - Let? s do it Greece» Μαρία Ζάρρα Φλούδα , Δ/ντρια του 1ου ΠΔΣ Ιωαννίνων
Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Κρομμύδας Παναγιώτης ? Εικαστικών, Τζακώστα Ζαμπέτα ? Γαλλικών, Τζούμα Αικατερίνη ? Αγγλικών και ομάδες μαθητών όλων των τάξεων.