Λέμε ΟΧΙ στο Σχολικό Εκφοβισμό, 2014

Λέμε ΟΧΙ στο ΣΧολικό Εκφοβισμό, 2014Οι συμμετοχές των μαθητών της Στ΄ Τάξης του Σχολείου μας είναι πια γεγονός. Συμμετέχουμε για δεύτερη σχολική χρονιά στον διαγωνισμό «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό». Ο διαγωνισμός είναι μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας.

Με τους μαθητές μιλήσαμε για τον σχολικό εκφοβισμό, για τα Ολυμπιακά Ιδεώδη και την καθημερινή μας ζωή μέσα από τον αθλητισμό και το ευ αγωνίζεσθαι. Όλα τα παιδιά με ιδιαίτερο ενθουσιασμό σχεδιάσανε, γράψανε και συνθέσαν πέντε διαφορετικά σενάρια παρουσίασης των ιδεών τους, αφού πρώτα χωρίστηκαν σε ομάδες. Στη συνέχεια φτιάξαμε τις διαφάνειές μας, αποφασίσαμε τα τραγούδια που θα ντύσουν τις ιδέες μας και ιδού το αποτέλεσμα:

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

1η Ομάδα: "Μια λέξη μόνο...Διαφορετικός"

2η Ομάδα: "Φόρεσε τα παπούτσια μου"

3η Ομάδα: "Δικαιώματα VS Υποχρεώσεις"

4η Ομάδα: "Ισότητα & Διαφορετικότητα""

5η Ομάδα: "Μπορώ ή Δεν Μπορώ"