Όλοι Διαφορετικοί, Όλοι Ίσοι, 2023

Όλοι Διαφορετικοί, Όλοι Ίσοι 2023

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου, την Πέμπτη, 7 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 9.00 έως 12.30, στην «Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος» της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας, εκδήλωση με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών σε ζητήματα αναπηρίας, ένταξης, σεβασμού της διαφορετικότητας και διασφάλισης της ισότιμης εκπαίδευσης. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ και την αφίσα εδώ.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση παρουσιάζοντας δράσεις ανάπτυξης της ενσυναίσθησης απέναντι σε άτομα με κάθε είδους αναπηρία, που υλοποιήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α' και Β' τάξης. Οι μαθητές/τριες διάβασαν σχετικά βιβλία, συζήτησαν γύρω από αυτά και αποτύπωσαν τους ήρωες και τα συναισθήματά τους στο χαρτί. Επιπλέον, έπαιξαν παιχνίδια ενσυναίσθησης όπου οι μαθητές δένοντας τα μάτια τους προσπάθησαν να μετακινηθούν στην τάξη με τις οδηγίες των συμμαθητών τους. Στη συνέχεια βγήκαν έξω από το σχολείο όπου παρατήρησαν τις πινακίδες, τα πεζοδρόμια, τις διαβάσεις και οτιδήποτε διευκολύνει ή δυσκολεύει την καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία. Τέλος είχαν τη χαρά να αλληλεπιδράσουν με τα παιδιά του 1ου Ειδικού Δημοτικού και Νηπιαγωγείου, τα οποία μας επισκέφτηκαν στο σχολείο όπου τραγουδήσαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και φτιάξαμε στολίδια.

Τα βιβλία που αναγνώστηκαν ήταν τα εξής: Φένια, η αγαπημένη των ήχων (Γ. Αλεξάνδρου), Ο θωμάς (Λ. Ψαραύτη), Τι έχει ο Γιάννης; (Α. Σταματάτου), Λυμένα Κορδόνια (Ι. Φαββατά), Δωριλένια (Β. Μάστορη).

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Κυριακή, Δασκάλου Βασιλική, Μπαγιάτη Ζωή